BİLGİ KAFEM

Enerjik olmak için Ne Yapmalı ?

Düzenli uyumaya çalışın
Sekiz saat uyumaya çalışın ve uyku saatlerinizi doğru planlayın. Mümkün olduğu kadar geceyi uykuda, gündüzü ise uyanık olarak geçirin. Unutmayın, güne erken başladığınızda enerjik olmanızı sağlayan hormonlarınız sağlıklı çalışır ve performansınız artar.

Dengeli beslenin
Kahvaltı günün en önemli öğünüdür. Güne aç karınla başlamayın. Doktorunuzun kısıtladığı özel bir diyetiniz yok ise domates, salatalık, biber, peynir, zeytin, açık çay, süt ve iki dilim ekmek ile gününüz verimli geçsin. Öğle ve akşam yemeklerinde aşırıya kaçmadan, protein, yağ, karbonhidrat dengesini koruyarak yemeklerinizi seçin. Son zamanlarda popüler olan sadece proteinli gıdaların tüketildiği tek tip beslenme yöntemi kısa vadede kilo vermenizi sağlayabilir. Ancak ileride birçok hastalığın oluşmasına neden olabilir. Kilo vermenin yolu dengeli beslenme ve spordan geçer.

Ara öğünler yapın
Az yağlı veya yağsız süt-yoğurt, yağda kavrulmamış kuruyemiş, 1 porsiyon meyve ya da diyet galeta tercih edebilirsiniz.

Su tüketin
Vücudumuzun yüzde 60’ını su oluşturur. Günlük en az 2 l su içmeye çalışın. Yeterli su tüketiminde idrar rengi berrak, tersi durumunda ise koyudur. Çok su içip az idrar yapıyor, az su içip çok idrar yapıyorsanız doktorunuza görünmenizde fayda var. Çünkü bu durum böbrek hastalıklarının habercisi olabilir.

Tuz ve şekeri hayatınızdan çıkartın
Tuzun fazlası tansiyon yükselmesine, şekerin fazlası ise kilo alımına ve kan şekerinin yükselmesine sebep olur.

Sigara ve alkol kullanmayın
Sigara ve alkol, enerjik bir yaşamın en önemli düşmanları arasında yer alır.

Spor yapın
Yaş ilerledikçe metabolizmanız yavaşlar. Yediklerinizi enerjiye çeviremez ve kilo almaya başlarsınız. Sonrasında ise vücut şekliniz değişir. Göbek ve basende şekil bozuklukları yaşanır. Bu durumu engellemenin en önemli kuralı ise, spor. Spor ile formda kalabilirsiniz

Hobileriniz olsun
Sürekli çalışmak, diyet ve spor yapmak sağlınızı iyileştirse de ruhunuzu iyileştirmeye yetmez. Kendizinize vakit ayırıp hoşunuza giden etkinlikleri de yapmalısınız. İçinizdeki cevheri keşfetmek için pek çok kurs var. Bu kurslardan herhangi birine gidebilirsiniz.

Tatile zaman ayırın
Günlük rutin işler, hep aynı yemekler, yürü yürü bitmeyen yollar... Tatil, kafanızı meşgul eden sıkıntılardan kurtulmanın en güzel yoludur. Uzun bir tatil yerine kış ve yaz aylarında kısa kısa tatiller sizi daha çok rahatlatabilir.Tatil dönemlerinde kendinizi biraz rahatlatıp beslenme ve spor alanlarında küçük kaçamaklar yapabilirsiniz. Unutmayın ki dönüşte aynı tempo sizi bekliyor.Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam1
Toplam Ziyaret3079
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar4.06404.0803
Euro4.94684.9667
Saat