BİLGİ KAFEM

Adına vergi kesintisi yapılan ile gelir sahibinin farklı kişi olması

Adına vergi kesintisi yapılan ile gelir sahibinin farklı kişi olması


Müşterek mülkiyet halinde sahip olunulan gayrimenkuller için kira bedelinin ya da bazı durumlarda eşlerden biri adına olan gayrimenkule ait kira bedelinin tamamının ortaklardan biri hesabına yatırılması ve dolayısıyla stopajın tamamının sehven ortaklardan biri ya da eş adına yapılması durumunda, 252 seri no.lu Gelir Vergisi Genel Tebliği’nin “4.3. Adına Vergi Kesintisi Yapılan ile Gelir Sahibinin Farklı Gerçek veya Tüzel Kişi Olması” başlıklı bölümünde ve aşağıda yer alan açıklamalar uyarınca işlem yapılması gerekmektedir.
Gelirin sahibi olmadığı halde adına vergi kesintisi yapılmış olan mükellef;
İlgili dönemde kendisi adına yapılan vergi tevkifatlarının ne kadarlık kısmının kendi gelirleri ne kadarlık kısmının diğer gerçek ve tüzel kişilere ait gelirler ile ilgili olduğunu bildiren bir dilekçeyi,
Dilekçe ekinde diğer gerçek veya tüzel kişilere ait olan gelirler ve bunlar üzerinden yapılmış kesinti tutarlarını gösteren bir tabloyu,
Kesilen vergilerin vergi sorumlusu tarafından ilgili vergi dairesine yatırılmış olduğuna ilişkin belgelerin onaylı bir örneğini, bağlı bulundukları vergi dairesine vereceklerdir.
Tablonun bir örneği dilekçe ve eklerinin tamamlanmış olması koşuluyla vergi dairesine ibraz edildiği ifadesine yer verilerek vergi dairesince mükellefe iade edilir. Mükellefe iade edilen örnek, gelirin sahibi tarafından kesinti yoluyla ödenen vergilerin mahsubu ve iadesinde adına vergi kesintisi yapılan mükelleften istenen belgelerin yerine kullanılacaktır.

İstanbul VDB’nın 08.06.2015 tarih ve 62030549-120[70-2014/592]-59346 sayılı özelgesi.

Önemli Not : Sitemizde yer alan konular ihtiyaç duyulan konuların araştırılmasından derlenerek oluşturulmuştur.Sürekli yasa ve mevzuat değişikli olduğu göz önüne alınmalı. Sorun yaşamamak için alanında uzmanına danışılmalıdır.

 Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam1
Toplam Ziyaret3079
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar4.06404.0803
Euro4.94684.9667
Saat